PrintPrint This Page

Thanks To All Who Participated in the IBU Open

There were 445 entries and 176 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Malt Bomb 5B: Traditional Bock kc biermiesters
2nd Nathan Briscoe Export 1E: Dortmunder Export kc biermiesters
3rd Doug Karp Flatlander Cream Ale 6A: Cream Ale Wichita Homebrewers Organization (WHO)

BOS - Cider

No entries are eligible.

BOS - Mead

No entries are eligible.

Winning Entries 

Category 1: Light Lager (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Export 1E: Dortmunder Export kc biermiesters
2nd Nathan Briscoe Canoe Lovin 1A: Lite American Lager kc biermiesters
3rd Adam Meyers Dortmunder Export 1E: Dortmunder Export The Brewing Network

Category 2: Pilsner (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mac Butcher 2B or not 2B 2B: Bohemian Pilsener Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)
2nd Clint Larrison MG-42 The German Buzzsaw 2A: German Pilsner (Pils) CR Beer Nuts
3rd Mac Butcher Uber Alles 2A: German Pilsner (Pils) Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)

Category 3: European Amber Lager (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adam Meyers Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen The Brewing Network
2nd Myles Burkemper B.M.W. Bavarian Malt Works 3A: Vienna Lager Kansas City Bier Meisters
3rd Nathan Briscoe Marzen 3B: Oktoberfest/Marzen kc biermiesters

Category 4: Dark Lager (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Drunkel Schwartz 4C: Schwarzbier Lincoln Lagers!
2nd Clint Larrison The Sith 4A: Dark American Lager CR Beer Nuts
3rd Mark Shotick The Krauts Go Over the River 4C: Schwarzbier Primary Fermenters

Category 5: Bock (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Malt Bomb 5B: Traditional Bock kc biermiesters
2nd Chris Masek Big Nemaha Helles Bock 5A: Maibock/Helles Bock Omahops
3rd Jake Wisgerhof
Co-Brewer: jeff wisgerhof
DB 5C: Doppelbock

Category 6: Light Hybrid Beer (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Doug Karp Flatlander Cream Ale 6A: Cream Ale Wichita Homebrewers Organization (WHO)
2nd Scot Schaar Schwarzen Adler Kolsch 6C: Kolsch River's Edge Fermentation Society
3rd Darien Wills
Co-Brewer: Dan Aldrich
Kolsch 6C: Kolsch Garage Brewers Society
HM Nathan Briscoe Bubbly Blonde 6B: Blonde Ale kc biermiesters

Category 7: Amber Hybrid Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Split Personality 7C: Dusseldorf Altbier Lincoln Lagers!
2nd Eric Armstrong Carter Lake Altbier 7A: Northern German Altbier South Omaha Brewers
3rd Douglas Finke California Common 7B: California Common Beer Lincoln Lagers

Category 8: English Pale Ale (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Peter Polczynski Skinny Pete and Badgers Best 8B: Special/Best/Premium Bitter Fellowship of Oklahoma Alemakers
2nd Kevin Kearney Barkeep Bitter 8A: Standard/Ordinary Bitter
3rd Michael Fagan
Co-Brewer: Connie Fagan
Round a Bout 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) K C Bier Meisters

Category 9: Scottish and Irish Ale (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Gary Groblewski Baby Nessie 9A: Scottish Light 60/- Fellowship of Oklahoma Alemakers
2nd Daniel Cox
Co-Brewer: Austin Jones
Chad’s Irish Red Ale 9D: Irish Red Ale Factory Brewing Company
3rd John Paszek Scottish 70/- 9B: Scottish Heavy 70/- IBU
HM David Bussell Red Head 9D: Irish Red Ale MASH

Category 10: American Ale (40 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryce Picard Nodak Pale Ale 10A: American Pale Ale ABL
2nd Jason Laughlin
Co-Brewer: Jake Culver
Creosote 10C: American Brown Ale
3rd Dustin May Iowa Citra Pale Ale 10A: American Pale Ale

Category 11: English Brown Ale (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe 2nd Run 11A: Mild kc biermiesters
2nd Kyle Chapman Are You Nuts Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale Cedar Rapids Beernuts
3rd Nathan Briscoe Pond Jumper 11C: Northern English Brown Ale kc biermiesters
HM Kevin Kearney Barwench 11A: Mild

Category 12: Porter (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Fagan
Co-Brewer: Connie Fagan
Pa Pa Doyle’s 12C: Baltic Porter K C Bier Meisters
2nd Nathan Briscoe Porter Brown 12A: Brown Porter kc biermiesters
3rd Chad Zscherny Border War 12C: Baltic Porter Iowa Brewers Union

Category 13: Stout (41 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jasen Garrett
Co-Brewer: Tim Gorde
Sweet Stout 13B: Sweet Stout IBU
2nd Gary Lehmer CHEER’s 13F: Imperial Stout IBU
3rd Gary Lehmer
Co-Brewer: Jerry Lehmer
Sweet Bunghole 13E: American Stout IBU

Category 14: India Pale Ale (IPA) (41 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Stuart Hemesath American IPA (Little IPA) 14B: American IPA IBU
2nd Chad Zscherny Citralogy 14B: American IPA Iowa Brewers Union
3rd Steve Simons American Revolution IPA 14B: American IPA Iowa Brewers Union

Category 15: German Wheat and Rye Beer (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Kay hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier Burlington MOB
2nd Tim Thomssen Hayseed Hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier Lincoln Lagers!
3rd Chris Ford The Soft Fruit of Doom 15C: Weizenbock IBU

Category 16: Belgian and French Ale (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Ford Petit Hasard 16E: Belgian Specialty Ale IBU
2nd Shane Kammerer Sun-Drenched Dark Pepper Saison 16E: Belgian Specialty Ale Kansas City Biermeisters
3rd Josh Sherrets gran saison 16C: Saison

Category 17: Sour Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Crane Vier Weisse 17A: Berliner Weisse Kansas City Bier Meisters
2nd Todd Abraham
Co-Brewer: Becka Abraham
Berliner Weisse 17A: Berliner Weisse Ames Brewers League
2nd Todd Abraham
Co-Brewer: Becka Abraham
One-12 17D: Straight (Unblended) Lambic Ames Brewers League

Category 18: Belgian Strong Ale (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Ray Belgian Golden Strong 18D: Belgian Golden Strong Ale Ames Brewer's League
2nd Loren Blom Trappist Dubbel 18B: Belgian Dubbel Cenosilicaphobia Brewers
3rd Paul Calahan Dr. Bingo’s Restorative Elixir 18B: Belgian Dubbel

Category 19: Strong Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen
Co-Brewer: Jason McLaughlin & Dean "The Dream" Fryda
New Zealand Barleywine 19C: American Barleywine Lincoln Lagers!
2nd Scot Schaar Sasquatch 2013 19C: American Barleywine River's Edge Fermentation Society
3rd Michael Behre Death by Barleywine 19B: English Barleywine Iowa Brewers Union

Category 20: Fruit Beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Spring View Cherry Grove 20A: Fruit Beer Lincoln Lagers!
2nd Jeff Malek Kumquat Cream Stout 20A: Fruit Beer Primary Fermenters
3rd Jeff Malek Kumquat IPA 20A: Fruit Beer Primary Fermenters

Category 21: Spice/Herb/Vegatable Beer (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Casey Mussman Morning Mud Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Iowa/Minn. Society of Brewers (IAMNSOB)
2nd Bart Brandon Chipolte Brown Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer IBU
3rd Joseph Ohliger Ohliger Pumpkin 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
HM Ron Degeest Vanille Porter 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer iowa brewers union

Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ezekiel Furlong Smoked Brown 22B: Other Smoked Beer IBU
2nd Lee Paulsen There Can Be Only One 22C: Wood-Aged Beer Cedar Rapids Beer Nuts
3rd Michael Wells The Seventh Trumpet OC 22C: Wood-Aged Beer Missouri Mashers

Category 23: Specialty Beer (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Gary Lehmer
Co-Brewer: Matt Melcher
Close to Cumming 23A: Specialty Beer IBU
2nd Paul Hilse
Co-Brewer: Jason Schmidt
Angels Nectar High Rye Imperial IPA 23A: Specialty Beer
3rd Mike Winckler
Co-Brewer: Pat Sheedy, Chris Woker
Black Sheep of the IPAs 23A: Specialty Beer Kansas City Bier Meisters

Category 24: Traditional Mead (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen
Co-Brewer: The Lincoln Lagers Homebrew Club!
Tupilo Panty Dropper 24C: Sweet Mead Lincoln Lagers!
2nd Douglas Finke Sweet Mead 24C: Sweet Mead Lincoln Lagers
3rd Andrew Laidlaw Batch M10-SP 24B: Semi-Sweet Mead St. Louis Brews

Category 25: Melomel (Fruit Mead) (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scot Schaar Misguided Angel 25C: Other Fruit Melomel River's Edge Fermentation Society
3rd Andrew Laidlaw Batch M19-ST 25A: Cyser St. Louis Brews
3rd Bryce Picard Cyser 25A: Cyser ABL

Category 26: Other Mead (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Karen Schaar beehive blonde 26B: Braggot rivers edge fermentation society
2nd Dennis Henry Rose Hip Mead 26A: Metheglin
3rd Andrew Laidlaw Batch M12-H 26A: Metheglin St. Louis Brews

Category 27: Standard Cider and Perry (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Hayseed Sunshine 27A: Common Cider Lincoln Lagers!
2nd Dennis Henry Traditional Perry 27E: Traditional Perry
3rd Andrew Laidlaw Batch C10 27A: Common Cider St. Louis Brews
HM Michael Mulherin
Co-Brewer: Michael Foley
Ogwimm 27C: French Cider Muloley Brewers

Category 28: Specialty Cider and Perry (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Madden
Co-Brewer: Jon Aldrich
Valhalla Applewine 28C: Applewine
2nd Steve Simons Tart Cherry Cider 28B: Fruit Cider Iowa Brewers Union
3rd Ryan Elson Jail House Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Iowa Brewers Union

Category 29: IBU Challenge (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Hop Tarded IPA 29A: IBU Challenge Lincoln Lagers!
2nd Scot Schaar Sasquatch 2013 29A: IBU Challenge River's Edge Fermentation Society
3rd Mike Winckler
Co-Brewer: Pat Sheedy, Chris Woker
Black Gold, Old Kids’ Tea 29A: IBU Challenge Kansas City Bier Meisters

Circuit Qualification

2014 High Plains Circuit

Iowa Homebrewer of the Year

Sponsors

Iowa Brewers Union is proud to have the following sponsors for the IBU Open:

Bsg Handcraft
800 West First Ave. Shakopee, MN 55379

Bsg Handcraft Logo

C And S Brew Supply
315 SW Maple ST, Ankeny, Iowa 50023

C And S Brew Supply Logo

Confluence Brewery
Des Moines, Iowa

Confluence Brewery Logo

Court Ave Brewing Compnay
309 Court Ave., Des Moines, Iowa 50309

Court Ave Brewing Compnay Logo

El Bait Shop
200 SW 2nd Street, Des Moines, Iowa 50309

El Bait Shop Logo

Iowa Brewers Union
Des Moines, IA

Iowa Brewers Union Logo

Toppling Goliath
310 College Drive PO Box 477 Decorah, IA 52101

Toppling Goliath Logo

Beer Crazy
3908 NW Urbandale Drive/100th Street, Urbandale, Iowa 50322

Beer Crazy Logo

New Belgium
Fort Collins, CO

New Belgium Logo

Backpocket Brewing
903 Quarry Rd. Coralville, IA 52241

Backpocket Brewing Logo

Boulevard Brewing Co
Kansas City, Missouri

Boulevard Brewing Co Logo

Breiss Malt
625 S. Irish Rd. PO Box 229 Chilton, WI 53014

Breiss Malt Logo

Surly
4811 Dusharme Dr. Brooklyn Center, MN 55429

Surly Logo